faq-page-image

Agile Danışmanlık Hizmetinin Hedefi Nedir ?

Danışmanlık hizmeti ile, organizasyon bünyesinde gerçekleştirilecek yazılım geliştirme süreç iyileştirmeleri sonucunda;
• Kurum içi iletişimin güçlendirilmesi,
• Üretkenliğin artması,
• Değişen gereksinimlere ve koşullara hızlı adapte olabilen bir yazılım geliştirme sürecinin hayata geçirilmesi,
• Projelerin pazara çıkış süresinin kısaltılması,
• Bug (defect) oranının düşürülerek üretim kalitesinin artması,
• Yazılım geliştirme sürecinde iş takip sistemi olarak kullanılan Jira’nın yenilenen süreçlere uygun olarak yeniden yapılandırılması,
• Sıralanan bu kriterlerin düzenli olarak raporlanarak gelişimin takip edilmesi,
• Bunlara ilaveten organizasyon çalışanlarının tamamının agile ve sürekli iyileştirme felsefelerini derinlemesine anlamaları ve içselleştirmeleri hedeflenmektedir.

Agile Dönüşüm için Ne Kadar Süreye İhtiyaç Vardır ?

Agile danışmanlık ve dönüşüm tecrübelerimiz, her agile dönüşümün kendisine özgü bir yolu olduğunu ve bir agile dönüşümün olumlu sonuçlarını görmek için ne kadar süreye ihtiyaç olduğunu kesin ve net olarak söylemenin imkansızlığını göstermektedir.
Ancak yine tecrübelerimize dayanarak, Kurum bünyesinde gerçekleştirmeyi planladığımız çalışmaların olumlu sonuçlarını, danışmanlığa başlamamızdan sonraki 4 ayın sonunda, 6 ayın sonunda ise pilot yürütme aşamasının tamamlandığını, pilot ekipte verimliğin arttığını, değişime hızlı adapte olunabildiğini ve üretilen yazılımın kalitesinin arttığını raporlayacağımızı öngörüyoruz. Danışmanlık hizmeti süre tahmini aşağıdaki gibidir.

Agile Dönüşümün Aşamaları Nelerdir ?

agile donusum adimlari
Kurum mevcut durum analizi süresince, Organizasyonun kurumsal yapısı ile birlikte agile yöntemleri benimsemesi planlanan yazılım takımlarının analiz edilmesi ve dönüşümü yönetecek kurumsal dönüşüm komitesinin kurulması amaçlanmaktadır.
Yazılım geliştirme ve iş birimleri bünyesinde çalışan herkesin, agile felsefesinin temellerini ve uygulanacak metodolojinin çerçevesini doğru şekilde anlaması ve uygulaması amacıyla gerekli bilgilerin aktarılacağı uygulamalı bir eğitim faaliyeti düzenlenecektir.
Pilot yürütme aşamasında, agile metodolojinin uygulanacağı pilot projenin seçimi, takımın oluşturulması, proje backlog’unun (iş listesinin) oluşturulması, proje hazırlık sprintinin ve proje sprintlerinin koşulması amaçlanmaktadır.
Kurumsal dönüşüm aşamasına geçilmesi ile birlikte Kurum içerisinden seçilecek olan Agile Coach’lar, dönüşüm komitesi tarafından belirlenir. Dönüşüm komitesinin belirlediği Agile Coach’ların eğitimi ve kurumsal dönüşüm süresince yapılacak aktiviteler Training4agile danışmanları tarafından izlenir ve Kurumun Agile Coach’larına birebir danışmanlık/koçluk hizmeti verilir.

Agile Danışmanlık Hizmetlerinizi Verirken Nelere Özen Gösteriyorsunuz ?

Agile danışmanlık hizmetimizi, varılması gerekli nihai bir hedef değil, takımları her gün geliştirmeyi amaçlayan bir yaklaşımın, kurum ve takımlar tarafından benimsenmesi yönünde kurguluyor ve danışmanlık hizmetimizin sonrasında da kurum, takım ve bireylerin gelişiminin devam etmesini hedefliyoruz.

Her kurumun ve takımın kendine özgü bir agile yolu olduğunu düşünüyor ve her kurum ya da takım için uygulanabilecek bir paket çözüm yerine kuruma ve takımlara özgü bir yaklaşımın daha verimli olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Bu nedenle alınacak tüm karar ve aksiyonları, kurum yöneticilerinin dahil olacağı ve kurumsal değişimi yönlendirecek komitenin almasına özen gösteriyoruz.

Agile yaklaşımın temel prensip ve değerlerini kabul ederek, agile metodolojilerin temel çerçeveleri içerisinde kurumlara ve takımlara özgü bir yaklaşım olması gerektiğinin farkındayız. Metodolojileri uygulama biçiminde ortaya çıkabilecek farklılıkları belirlemek için geçmiş tecrübelerimizden ve yaygın uygulama biçimlerinden faydalanıyoruz. Bu nedenle tüm dünyadaki yazılım geliştirme çalışmalarını konu alan metot, uygulama, gelişme ve tartışmaları yakından takip ediyoruz.

Agile dönüşüm yaklaşımları ve dönüşümün kendisi, çalışanlara net avantajlar sağlamalıdır. Danışmanlık hizmeti boyunca yapılan tüm çalışmalar ve dönüşüm mutlaka şeffaf olmalıdır. Bu nedenle dönüşüm yol haritasının, çalışanlara sağladığı faydaların, izlenecek yöntemler ve dönüşümün hedefinin net olarak tüm çalışanlarla paylaşılmasına önem veriyor ve tam şeffaflığa özen gösteriyoruz.