Sprint şablonu ile scrum masterlar, sprint metrikleri tutabilir, günlük burndown chart’ını oluşturabilir, harcanan eforlarını raporlayabilir ve takımın kapasitesine göre hangi takım üyesinin üzerine ne kadar iş aldığını şeffaflaştırarak takımın kendi kendine daha rahat organize olmasına destek olabilirler.

Sprint sonlarında, story point tahminlerinizi gözden geçirerek, yapılan tahminin ne kadar gerçekçi olduğunu ve geliştirme noktalarını rektrospektif toplantısında konuşmanıza imkan sağlar.

Sprint şablonu , sprint hedefine ulaşılması amacı taşımayan ya da sprint planlamada öngörülemeyen aktivitelerin (Toplantı, bug, destek işleri vb) de raporlanarak retrospektifte konuşulmak üzere impediments listesine eklenmesi amacıyla şeffaflığı arttırır.

Sprint şablonu, her sprintin sonunda, scrum master’ların sprint raporunu oluşturmasında kolaylık sağlar.

Bu verileri tutabilecek uygulamalar mevcut olmak ile birlikte, her uygulamanın kendi sınırları ve yaklaşım biçimi her zaman scrum’a uygun olmamaktadır. Kullanılan her uygulama bir bürokrasi , bakım işlerinin yürütülmesi için de ekstra bir maliyet yaratacaktır. Önerimiz fiziki board kullanmak ve scrum metriklerini mümkün olduğunca kolay yoldan ve sade şekilde almaktır. Scrum’ın şeffaflık vurgusuna en uygun olan kullanım fiziki boardlardır. Bir uygulamadaki boardu ancak içine girip bakanlar görebilir. Bu nedenle bu şablon ile oluşturulacak burndown chartların fiziki boardda günlük olarak sergilenmesini tavsiye ediyoruz.

Sprint şablonunu indirmek için lütfen bilgilerinizi giriniz.captcha